Co warto wiedzieć o KSeF?

Już od pewnego czasu wiele zarówno niewielkich, jak i dużych firm zamiast papierowej dokumentacji, wykorzystuje jej elektroniczne wersje. Dlatego też faktury na przykład w formie PDF są już obecnie codziennością w życiu gospodarczym. Żeby jednak wszystkie takie dokumenty posiadały ustrukturyzowaną formę, a także, aby uszczelnić system podatkowy VAT, Ministerstwo Finansów wprowadziło KSeF. Czym jest ten program i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Co to jest KSeF?

KSeF to skrót od Krajowego Systemu e-Faktur, czyli programu opracowanego przez Ministerstwo Finansów. Ma on zapewniać możliwość bieżącego monitorowania transakcji między podmiotami obrotu gospodarczego. Jest to kolejny krok mający na celu uszczelnienie systemu podatkowego VAT. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z tego rozwiązania, również odnoszą pewne korzyści. KSeF wprowadza jednolity wzór faktury ustrukturyzowanej w formacie XML, który będzie dotyczył wszystkich podmiotów obrotu gospodarczego zobowiązanych do wystawiania faktur za pomocą tego narzędzia.

Dla kogo faktury ustrukturyzowane będą obowiązkowe?

Platforma uruchomiona przez Ministerstwo Finansów w Polsce wdrażana jest w kilku etapach. Od października do grudnia 2021 roku prowadzono jej pilotaż z udziałem podatników. Z kolei od stycznia 2022 roku firmy mogą dobrowolnie korzystać z tego narzędzia. Od 2024 roku KSeF miał być obowiązkowy dla wielu przedsiębiorstw, jednak termin ten został przesunięty i do końca 2024 roku faktury ustrukturyzowane nie będą obligatoryjne. Nowa data, kiedy Krajowy System e-Faktur będzie obowiązkowy zarówno dla czynnych podatników VAT, jak i zwolnionych podmiotowo oraz przedmiotowo z VAT w zakresie wystawiania faktur nie jest jeszcze znana. Mimo to jednak wiele przedsiębiorstw już od pewnego czasu korzysta z tego rozwiązania, ponieważ ma ono sporo zalet.

Jakie korzyści gwarantuje Krajowy System e-Faktur?

Mimo że obecnie przystąpienie do Krajowego Systemu e-Faktur jest jeszcze dobrowolne, to jednak przedsiębiorcy w każdej chwili mogą samodzielnie zdecydować o chęci korzystania z tej platformy. Wśród bonusów zachęcających do przystąpienia do tego programu zalicza się przede wszystkim zwolnienie z obowiązku przechowywania faktur i ich archiwizacji. Dodatkowo przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku przesyłania plików JPK_FA na żądanie urzędu. Co więcej, jednolity format, jaki gwarantują faktury ustrukturyzowane, zapewnia bezpieczeństwo interpretacyjne. Dodatkowo nabywca nie będzie mógł stwierdzić, że nie dostał takiego dokumentu ze względu na to, że jest on przesyłany w czasie rzeczywistym.

System ten gwarantuje także większą automatyzację procesów księgowania i fakturowania. Wiąże się to ze skróceniem czasu rozliczania różnych formalności, a także zminimalizowaniem liczby błędów przy wystawianiu faktur. Dużą zaletą tego rozwiązania jest także skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku z 60 do 40 dni.

 

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

0 komentarzy

  1. dzięki za poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *